MacOS Bilgisayarın Sesi Nasıl Kaydedilir?

Bu işlem normal şartlarda windows işletim sistemine sahip bir cihazda stereo aktif ederek rahatlıkla yapılabiliyor fakat MacOS’da bu işlem fazlasıyla can sıkıcı bir kaç araştırma sonucu 3-4 yöntem buldum fakat ben size en stabil ve kolay olan yöntemi anlatarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu yöntemi çoğu kişi MacOS’da ses kaydı nasıl alınır? Bilmediği için audacity adlı programı indirip oradan ses kaydı yaparak göstermekte fakat bu işlem için ekstra bir program kurmanız gerekmemektedir.

Ses kaydı için bize yardımcı olan kurmanızın gerektiği program Soundflower programıdır. Bu size 2 kanal ve 64 kanal olmak üzere 2 seçenek sunmaktadır. Bu sayede bu kanallar üzerinden hem kendi sesinizi hem bilgisayarın sesini almanız mümkündür.

Soundflower sürekli güncellenmekte olduğu için github kaynağını baştan eklemek istiyorum. Eğer yeni bir güncelleme var ise direkt olarak github üzerinden güncel sürümü indirebilirsiniz.


Github Soundflower

OS X 10.9 (Mavericks) ve daha sonra MacOS Sierra ve High Sierra dahil hepsinde kararlı sürüm için bunu indirin:

https://github.com/mattingalls/Soundflower/releases/download/2.0b2/Soundflower-2.0b2.dmg

Veya daha alt sürümler için buna bakabilirsiniz.

Google Arşive soundflower: Buradan da güncel bir macOS sürümü kullanmıyor iseniz uyumlu diğer sürümleri görüp uygun olanı indirebilirsiniz.
https://code.google.com/archive/p/soundflower/downloads

OS X 10.6 – 10.8 (Snow Leopard / Lion / Mountain Lion) kararlı sürüm için bunu indirin:
https://storage.googleapis.com/goog…google.com/soundflower/Soundflower-1.6.6b.dmg

Bu dmg dosyasını indirip kurun kurduktan sonra sırasıyla şu işlemleri gerçekleştirin:

İster menü çubuğu üzerinden hoparlör simgesi üzerine gelerek:


Veya sistem tercihlerine girerek ses simgesine tıklayıp:

Giriş ve Çıkış aygıtını değiştirebilirsiniz.

Soundflower kurduktan sonra aygıt seçeneklerinde şu 2 seçenek gelecektir. Soundflower(2ch) ve soundflower(64ch) Ben mikrofon ve bilgisayarın sesini sadece almak istediğim için genel olarak 2ch olanı kullanıyorum siz kullanım şeklinize göre kendinize uygun olanı seçersiniz.

uraya kadar halletti iseniz gerisi kolay zaten ses kaydı alacağınız zaman giriş ve çıkış aygıtlarını buradan ayarlayın ayarladıktan sonra ekran kaydı bile alsanız, quicktime player ile kayıtta alsanız, sesli notlarla kayıtta alsanız hepsinde geçerli olacaktır ve diğer kullandığınız programlar içinde geçerli.

Ek bir bilgi vereyim birde genelde quicktime player ile kayıt almayı bilmiyor bir çok macos kullanıcısı onunda bir örneği anlatayım ihtiyacı olanların işine yarayacaktır.

Öncelikle ister spotlight’dan quicktime yazın isterseniz de launchpad girip oradan quicktime yazın iki türlüde programa ulaşabilirsiniz.

Programı çalıştırın anlam veremediğiniz söyle bir ekranı gelecektir.

bu ekran geldikten sonra pencereyi kapatmadan üst menüden Dosya > Yeni Ses Kaydı kısmına tıklayın.

Bu şekilde küçük bir ses kaydı penceresi açılacaktır.

daha sonra alttaki yuvarlak düğmenin yanındaki yön işaretine tıklayarak giriş aygını seçebilir ve kaliteyi belirtebilirsiniz kaydı başlattıktan sonra kaydet diyerek m4a formatında çıktı alabilir daha sonra bunu mp3 dönüştürüp kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir