PHPStorm ile FTP Bağlantılısı Ve Otomatik Aktarma

14 Aydır bu editörü kullanıyorum fakat son 3 aydır bu özelliği kullanmaya başladım ve aşırı pişman oldum keşke daha önce kullanmaya başlasaydım diyorum.
Bir dosya aktaracağım zaman sürekli bir FTP Bağlantısı sağlamak için filezilla, cyberduck vb. kullanıyordum.

Fakat artık direkt PHPStorm üzerinden FTP bağlantısı sağlayıp hiç bağlanmayla uğraşmadan projeyi host üzerinde kodluyorum aşırı derecede zaman kazandırıyor ve direkt host üzerinde çalıştığınızdan dolayıda localhost üzerinde aldığınız saçma hataları almıyor ve çok daha stabil kodlar yazabiliyorsunuz.

Peki bu özelliği nasıl kullanabiliriz ben anlatımı macos işletim sistemi üzerinden anlatacağım öncelikle PHPStorm çalıştırın ve File > New Project diyerek test-project adında bir boş proje oluşturalım bu boş proje bizim cache dosyamız olacak sunucudaki dosyaların bir kopyası bu proje içinde olacak bu sayede sürekli ftp üzerindeki dosyaları taramaktan ise direkt local üzerindeki kopya dosyalar üzerinde düzenleme yapıp kaydedip otomatik sunucuya aktaracağız.

Yeni projeyi oluşturduktan sonra gene üst menüden Tools > Deployment > Configuration tıklayın.

+ Butonuna tıklayıp bir ftp bağlantısı oluşturup ona bir isim verin örneğin bu test-project-server adında olsun verdiğiniz ismin bir önemi yok daha sonra bu oluşturduğunuz test-project-server adındaki ftp bağlantısında ayarlamaları yapın.

Save Password seçeneğini işaretlemeyi unutmayın yoksa her kapatmada sürekli şifre girmenizi isteyecektir.

Daha sonra üst menüden Mappings kısmına gelin ve Deployment path yolunu dizin işaretine tıklayarak belirtin.

Bunu ayarladıktan sonra Kaydedin ve daha sonra tekrardan Tools >Deployment > Options diyerek seçenekleri gelin ve Upload Changed files automatically to the default server kısmına gelerek seçeneği Never’dan On explicit save action çevirin.

Daha sonra ship external changes ve delete remote files when local are deleted kutucuklarını işaretleyin.

Bu bize şunu sağlayacaktır açtığınız dosya üzerinde command+s yaptığınız da dosyayı kaydettiğinizde bu dosyayı otomatik olarak ftp aktaracaktır.

İşaretlediğiniz kutucuklarda kaydettiğinizde size sormadan direkt olarak üzerine yazmasını sağlar ve local klasör üzerinde bir dosya sildiğinizde otomatik olarak onuda host üzerinden silecektir.

İşlem bu kadar son olarak projenizin bir yedeğini alın ve bu projenizin klasörünün içine onu aktarın bunu yaptıktan sonra projenizin üstüne gelip Deploment > Sync witch Deployed seçeneğini seçin böylelikle host üzerindeki dosyalarla localdekileri senkronize edecektir.

Tabi yedeği almak zorunda değilsiniz ben ayarlayayım kendi indirsin derseniz de ozaman Download from seçeneğini seçerek host üzerindeki dosyaları localhost üzerine otomatik indirip senkronize edebilirsiniz fakat bu işlem dosyalarınızın sayısına göre çok ama çok uzun sürebilir o yüzden size önerip bir yedeğini alıp kendinizin oluşturması olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.