Posta Yedeğini Alma Ve Geri Yükleme – MacOS

Merhabalar,

Çoğu kişi postaların taşınabilir veriler olduğunu bilmiyor yedeğini alınıp farklı bir hesaba aktarılabildiğini yeni açılmış bir hesaba eski bir e-postadaki dataların aktarılabildiğini vb. bugün size MacOS’da Mail Uygulaması ile nasıl posta yedeğini alınır ve farklı hesaba aktarılır onu göstereceğim.

Bu örneği size Google Gmail’de yeni açtığım bir e-posta adresine zaten varolan bir e-posta adresimdeki e-postaları taşıyarak göstereceğim.

MACOS Mailler Uygulaması

Yeni Bir E-Posta hesabı nasıl Eklenir ?

İlk olarak mail uygulamasını çalıştırın açıldıktan sonra üst bardaki Apple logosunun yanındaki Mail yazısına tıklayın.

Daha sonra da hesap ekle diyerek hesap ekleme ekranına erişin.

Burada bir çok hazır kurulum bulunuyor fakat siz kurumun e-postasını kuracağınız için en alttaki başka bir mail hesabını seçerek e-posta adresini şifresini görünecek isimi ve profil e-postasını belirtip gelen giden mail sunucusunu girmelisiniz.

Ben örneği Google Gmail’de açtığım yeni e-posta adresi ile göstereceğim için ona gireceğim.

Postalar Nasıl Yedeklenir?

ilk olarak altta gördüğünüz gibi yeni e-posta adresinde sadece 2 tane e-posta bulunuyor ben şimdi xmstfax@gmail.com adresimdeki önemli klasöründeki iletilerin yedeğini alacağım.

Bu arada toplamda 997 tane ileti bulunuyor yapacağım şey çok basit posta kutusunda önemli klasörü üstüne gelip sağ tıklayacağım ve Posta Kutusunu Dışa Aktar diyeceğim

daha sonra bu yedeği nereye indireceğini soracaktır ben belgelerde mailler diye bir klasör açıp içine aktaracağım.

Gördüğünüz gibi mail yedeğim indi ve toplam da 70 mb’lık bir posta varmış.

Ben şu anda sadece 1 tane posta kutusunu indirdim oda önemli posta kutusu bu şekilde tüm posta kutularını indireceksiniz.

Postaları yeni E-Posta Hesabına Aktarma Nasıl Yapılır?

Buda son kısım oluyor gene üst menüden mailler uygulaması seçili iken Dosya > Posta Kutularını içe Aktar… diyoruz.

Daha sonra bu şekilde bir pencere açılacak mbox biçimindeki dosyalar diyerek bunu geçici dizine aktarıyoruz.

İçe aktarma süresi maillerin sayısına göre değişecektir.

Ve bitti şu anda yedeğini aldığımız mailleri tekrardan geçici dizine attık ve toplamda 977 ileti olduğu görüyoruz son olarak yapacağım tek şey tüm iletileri seçip yeni yerine aktarmak bunun için yapacağınız şey içe aktaracağınız dizini seçtikten sonra command+a tuşlarına basmak. ve sağ tıklayıp Şuraya taşı üstüne gelip taşınacak olan e-posta adresindeki mail klasörünü seçiyoruz.

ve bu kadar artık postalarınız yeni e-posta adresine taşındı.

müşterilerinizi mağdur etmeyin. İşinizi tam yapın ileride arkanızdan sövmek yerine övgüde bulunup eşine dostuna önersinler. İyi forumlar dilerim.

Yazar: arcface

Bilişim Teknolojileri alanıyla başlayan merakımı devam ettirmem neticesinde tam donanımlı web geliştiricisi olarak bir kariyer edindim. Bu güne kadar bir çok kişi ve kurumun kurumsal web sitesini hayata geçirdim. Bunların arasında yeni açılan kurumlar kadar köklü kurumlarda yer aldı. İşi sadece web sitesi kurup bırakmakla sınırlamak istemediğim için içerik editörlüğü de dahil olmak üzere reklam yönetimine kadar her alana el uzattım ve bilgi edindim. Şu an yaptığım her işin en uç noktasından reklam planlamasına kadar tüm adımlarını kendim gerçekleştiriyorum. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalıştığım için bütçe dostu fiyatlarla kişi ve kurumlara çözümler üretiyorum.