SQL’de Şartlı COUNT,SUM vb. Kullanımı

Merhaba, Bu çok uzun bir konu olmayacak fakat çok işinize yarayacağını düşündüğüm bir makale olacak aşağı yukarı herkes durum belirtilen yapılan kurmuştur.

Örneğin;

durum 1 ise satıldı, durum 0 ise satılmadı, durum 2 ise iptal edildi gibi vb. Bu tür durumlarda normalde saydırmak için WHERE durum = 1 şeklinde saydırmamız gerekir fakat böyle olduğunda her biri için 3 sorgu yazmanız gerekir ama bunu eğer SELECT FROM arasına yazarsanız tek bir sorgu ile bunların sayılarını alabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan örneği gösteriyorum.

SELECT
COUNT(CASE WHEN durum = 0 THEN 1 END) as pasif_sayisi,
COUNT(CASE WHEN durum = 1 THEN 1 END) as aktif_sayisi
FROM tablo_adi

Aynı mantıkta diğer işlevler içinde kullanabilirsiniz sum, avg vb. okuduğunuz için teşekkürler.

Yazar: arcface

Bilişim Teknolojileri alanıyla başlayan merakımı devam ettirmem neticesinde tam donanımlı web geliştiricisi olarak bir kariyer edindim. Bu güne kadar bir çok kişi ve kurumun kurumsal web sitesini hayata geçirdim. Bunların arasında yeni açılan kurumlar kadar köklü kurumlarda yer aldı. İşi sadece web sitesi kurup bırakmakla sınırlamak istemediğim için içerik editörlüğü de dahil olmak üzere reklam yönetimine kadar her alana el uzattım ve bilgi edindim. Şu an yaptığım her işin en uç noktasından reklam planlamasına kadar tüm adımlarını kendim gerçekleştiriyorum. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalıştığım için bütçe dostu fiyatlarla kişi ve kurumlara çözümler üretiyorum.