PHP Tarihi Ay, Gün Şeklinde Türkçe Yazdırma

Bu bizzat benim bile çok fazla ihtiyacım olan bir şey ezberlenmeyecek kadar uzun bir şey olmasa da bu tür fonksiyonlar ve terimler akılda tutulması zor oluyor sürekli yazmadığımız için akıldan çıkıyor görünce böyleymiş desek bile sonuçta önce görme isteği duyuyoruz.

PHP’de tarih fonksiyonları siz çevirmediğiniz sürece ingilizce kalmaktadır.
Bu vereceğim kod varsayılan dili türkçe olarak belirtip tarihi size türkçe olarak çıktı yapmaktadır.

Öncelikle local dilimizi türkçe olarak belirtelim bunu sayfanızın başına yazın

setlocale(LC_TIME,"tr_TR.UTF8");

daha sonra ise tarihi gün ay şeklinde yazılı nasıl yazdırırız onu göstereyim.

strftime("%e %B %Y %A", strtotime(date ("d-m-Y H:i:s", strtotime("22-09-2021 04:34:00"))));

Eğer setlocale ile dilin türkçe olduğunu belirtmeseydik üstteki kodun çıktısı böyle olacaktı. 22 September 2021 Wednesday

Ama belirttiğimiz için bize türkçe olarak çıktı verecektir.
22 Eylül 2021 Çarşamba

gösterim sırasını değiştirmek isterseniz "%e %B %Y %A" Kısmını düzenlemek yeterlidir.

Yazar: arcface

Bilişim Teknolojileri alanıyla başlayan merakımı devam ettirmem neticesinde tam donanımlı web geliştiricisi olarak bir kariyer edindim. Bu güne kadar bir çok kişi ve kurumun kurumsal web sitesini hayata geçirdim. Bunların arasında yeni açılan kurumlar kadar köklü kurumlarda yer aldı. İşi sadece web sitesi kurup bırakmakla sınırlamak istemediğim için içerik editörlüğü de dahil olmak üzere reklam yönetimine kadar her alana el uzattım ve bilgi edindim. Şu an yaptığım her işin en uç noktasından reklam planlamasına kadar tüm adımlarını kendim gerçekleştiriyorum. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalıştığım için bütçe dostu fiyatlarla kişi ve kurumlara çözümler üretiyorum.