Windows CMD Üzerinden DNS Değiştirme

Bunun uzun yolu vardır ağ bağlantılarına erişip aktif ağ üzerinde ipv4 protokolünü seçip manuel olarak değiştirmek çoğu kişi bunu yapamaz yada zor gelir yada farklı bir ayar yapıp bozarım diye korkar. Bu yüzden program indirir program ile DNS değiştirir. Aslında uzun uzun iş yükü yapmadan da kısa bir şekilde DNS değiştirmeniz mümkündür.

İlk olarak aktif olarak şuan da kullandığınız ağ bağlantısının adını öğrenmeniz gerekiyor bunun için şu yolları izleyin:

  1. Başlat’ı açın arama kısmına Çalıştır Yazın.
  2. Açılan Penceredeki kutucuğa ncpa.cpl yazdıktan sonra tamam deyin.

Görseldeki gibi ağ bağlantıları alanı açılacaktır. Gördüğünüz gibi 3 tip bağlantı alanı çıktı bende bunların biri kablolu olarak Ethernet ikincisi ise Kablosuz olarak Wi-Fi hangisini değiştirmek istiyor iseniz onun adını kullanacaksınız örnek olması için ben hem kablolu hem de kablosuz ağımın DNS Adreslerini değiştireceğim.

Kablosuz ile başlayalım örnek olarak ben google DNS Adreslerini kullanacağım Bunlar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4:

netsh interface ipv4 set dns "Wi-Fi" static 8.8.8.8 primary

netsh interface ipv4 add dns "Wi-Fi" 8.8.4.4 index=2

Veya

netsh interface ip add dns name="Wi-Fi" addr=8.8.8.8

netsh interface ip add dns name="Wi-Fi" addr=8.8.4.4 index=2

Kablolunun DNS Adreslerini değiştirelim:

netsh interface ipv4 set dns "Ethernet" static 8.8.8.8 primary

netsh interface ipv4 set dns "Ethernet" static 8.8.8.8 index=2

Veya

<!-- wp:paragraph -->
netsh interface ip add dns name="Ethernet" addr=8.8.8.8

netsh interface ip add dns name="Ethernet" addr=8.8.4.4 index=2

Öncelikle şunu belirtelim bunu yapmak için yönetici izni gerekmektedir. Eğer yönetici izni olmadan CMD çalıştırır iseniz:

Görselde gördüğünüz gibi bir uyarı alacaksınız. Bu yüzden CMD çalıştırmadan önce sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeyi unutmayın.

Yukarıda verilen kodları tek tek girmeniz gerekiyor 2 satır halinde girmeyin önce ilki sonra diğeri

Not: Örnekte ipv4 protokolü üzerinden gösterdik eğer siz ipv6 değiştirecek iseniz o alanları 6 olarak değiştirebilirsiniz.

Son olarak yaptığınız değişiklilerin hepsini görmek için şu komutu yazın böylece tüm ağ bağlantılarının ayarlarını önizlersin:

netsh interface ip show config

Yazar: arcface

Bilişim Teknolojileri alanıyla başlayan merakımı devam ettirmem neticesinde tam donanımlı web geliştiricisi olarak bir kariyer edindim. Bu güne kadar bir çok kişi ve kurumun kurumsal web sitesini hayata geçirdim. Bunların arasında yeni açılan kurumlar kadar köklü kurumlarda yer aldı. İşi sadece web sitesi kurup bırakmakla sınırlamak istemediğim için içerik editörlüğü de dahil olmak üzere reklam yönetimine kadar her alana el uzattım ve bilgi edindim. Şu an yaptığım her işin en uç noktasından reklam planlamasına kadar tüm adımlarını kendim gerçekleştiriyorum. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalıştığım için bütçe dostu fiyatlarla kişi ve kurumlara çözümler üretiyorum.